caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

the constituents of water are included in the periodic table. however, water is not shown in the period table. explain.​
how many types of lavatory there is?
Solve........................​
what is the answer to this​
berikan maklumat tentang sistem barter​
Which of the following statements must be true about a rhombus? The consecutive sides of a rhombus are parallel. The diagonals of a rhombus are perpendicular. T
What is the key difference in why the Fourth Amendment does not apply to private security guards as it does to law enforcement agencies? the word authority the
The table below describes some features of methods used to generate electricity. Name method 4.
If aggregate quantity demanded is greater than aggregate quantity supplied at a particular price level, then
sam says that beta particles are not used to irradiate food because they make it radioactive. Jo says that the reason is that beta particles would not be able t