tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

20/10 as a mixed number
Serous membrane is what type? Epithelial or connective?
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
How does latitude affect climate
How many 1/10 are in 3?
Find the surface area of a rectangular prism with a length of 6.9mm, a width of 8.2mm, and a height of 14mm.
differentiate benzene and cyclohexane
Donald Johanson, Tom Gray, and others discovered a hominid that lived in East Africa__________ million years ago and nicknamed her Lucy, whose scientific name t
How close to North Korea is Inchon?