cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Help me with this I need to submit it soon
Douglass decision to strike back
Help me pleasee plz
After the fall of Quebec, the French were left virtually powerless in A. Europe B. the world C. North America
Someone plz help me XX
Look for mismatches between modifiers and subjects. You may change words to fix a sentence, but change as few as possible. If there aren't any problems with the
Winston Co. has variable costs of $5 per unit and a selling price of $10 per unit. Fixed costs are $100,000. Planned unit sales for 2020 are 25,000 units. Actua
What does Major Kovaloff believe happened to his nose? A. Ivan Jakovlevitch cut it off at his shaving parlor. B. The state councillor seized it as part of an in
Just need help with number 5
Three things about the body systems?