ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many people visited auschwitz every year during the war
Define attribute data​
Vacuoles are found in both plant and animal cells, but their sizes differ. Which statement below best describes why plant and animal cells have different sized
What is underconsumption and how did it affect farms?
Assume you found that the following quotation for a T-Bill in an issue of local newspaper. Maturity Days to Mat Bid Ask Change Ask Yield 11/14/91 170 5.57 5.55
two primary input computer devices​
What is the sum of the first 10 terms of this geometric series? Use  . 6,144 + 3,072 + 1,536 + 768 + ⋯
It was a mine town, uranium most recently. Dust devils whirled sand off the mountains. Even after the heaviest of rains, the water seeped back into the ground,
the derivative of cotxlet y =cotx​
The value of X is a word tell me