doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

you have a new mobile phone. the phone costs £140 and then you pay for a one year contract at £15 per month. how much do you pay in total at the end of the year
a person travels 84 miles in 4 hours. what is the rate at which the person travels in miles per hour?
Is it true that sterility can occur when gonorrhea is not treated?
A theory was not originally a hypothesis. true or false?
Help me and I'll help back asap
The sun generates energy through what? a. nuclear fusion b. helium building c. hydrogen synthesis d. atomic separation
why was the concern over global cooling replaced with a concern over global warming? a. the science community needed a cause to frighten the general population.
germans attack on what country started world war ll
Which quadrilateral always has two pairs of parallel sides and four right angles? a. kite b. parallelogram c. trapezoid d. rectangle
arnob, bella, colin, dante, and erin are going to a baseball game. they have a total budget of $100.00 to spend. each game ticket costs $17.50 and each drink co