bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Which statements describe vectors?
What does the underlined word mean in the following sentence? Me gusta más mirar la televisión que estudiar en el escritorio. desk chair table t.v. 100 points
Fill in the blanks to express the quantities given in ratio language. Ratios must be expressed in simplest form. Deondra 36 Bo 42 Myesha 30. For every___miles B
What’s the mean of 4 7 5 4 8 2
A group of 7 people are sharing gummy bears. Each person wants 7 gummy bears and each bag has 9 gummy bears. How many bags do they need?​
All proteins are made of amino acids called
hello I would like a Hawaii pizza please how much would that be
What distinguishes the three different types of fibrous joints?.
Help please!! Also please explain your answer
Aaron uses 18% of the paper in a printer paper package when she print a report for social studies class about how many sheets of paper dose she use for her repo