sror7Ashley
sror7Ashley sror7Ashley
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Mr reinard bought 5 pounds of feed for his chickens for $10. how much did the feed cost per pound in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.

$10/5 pounds
=$2/pound 

The feed costs $2 per pound. Have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

Please help with the tennis court one.
Please help me. I need to find words in table. Questions are 6,10,11
Please help I'm so stuck
Describe how to derive the quadratic formula from a quadratic equation in standard form. edginuity
When is income considered to be earned by an​ accrual-basis taxpayer?
fifty plus four times a number c is 21
Strengths and weaknesses of horizontal and vertical methods for adding and subtracting polynomial
How many kiloliters is 53,000 deciliters
Two triangles can be formed with the given information. Use the Law of Sines to solve the triangles. C = 71°, a = 27, c = 26
How the process of natural selection canexplainhow evolution occurs?