ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

"what is the speed of 70.0 miles per hour in kilometers"
At 101.3 kPa and 298 K, which element could this diagram represent
Which one of the following is correct when adding the suffix hood to likely? Likelihood Likelyhood Likeliyhood Likeleyhood Flag Question Skip
A que se dedicaba Belisa crespusculario
which of the following describes the graph of the function f(x)=(-x+3)(x-5)
A right triangle has one angle that measures 85°. what is the measure of the other acute angle?
Write a paragraph about your business, how you plan to compete with the other local frozen-yogurt shop, and why your action plan will work
Pleas I want help in this question
During world war ii, what was the major reason for relocating many japanese-americans to government-run internment camps?
A company makes square picture frames whose sides are integer lengths. Select the area that would satisfy this requirement A.) 14 in B.) 16 in C.) 1.5 in D.) 18