bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Pregnant women generally need to take a supplement that contains
For the month of January in a certain​ city, 42​% of the days are cloudy. Also in the month of January in the same​ city, 41​% of the days are cloudy and rainy.
advantage of writing
-2(10r + 4) + 10(7r + 2)
If P(A) = 0.60 and P(B) = 0.20, then A and B are independent events if
A 2.0 kg ball and a 3.5 kg ball, each moving at 0.90 m/s, undergo a head-on collision. The lighter ball rebounds opposite its initial direction, with speed 0.90
Two objects, with masses m1 and m2, are originally a distance r apart, and the magnitude of the gravitational force on each one is F. The objects are moved a di
Why was it important for women to enter the workforce during the war
Midwestern productivity allows the United States to
A special variety of wallpaper covers only 60 square feet per roll. How many single rolls are needed to paper a room measuring 19' by 12' by 8'6"? Show all wo