aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between a monarchy and dictator
Which equation matches the sentence? Column A Column B 1. Seven more than 2 times a number is 23. 2. The difference of 2 times a number and 7 is 23. 3. The sum
What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
ALLIE WANTS TO ARRANGE HER FLOWER GARDEN IN 8 EQUAL ROWS. SHE BUYS 60 PLANTS. WHAT IS THE GREATEST NUMBER OF PLANTS SHE CAN PUT IN EACH ROW
1. How would you phrase your response to Sam to send a clear message that you believe shoplifting is wrong, and you’re not going to do it? Write a one-sentence
why were the Native Americans mad at the British
What state did Frederick Douglass escape to after leaving Maryland? Maine Connecticut Massachusetts Rhode Island
1. Why was the government of ancient Athens called a direct democracy?
Which of the following is not part of the structure of a comet? A. Nucleus B. Dust tail C. Head D. Coma
A website has 13,406 people registered. What is this number in word form