dominqueyoung56 dominqueyoung56
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound one batch of fried rice requires 5 pounds of rice how much does the rice for one batch cost

Respuesta :

Kaylamartir101 Kaylamartir101
  • 01-11-2020

Answer:

3.55 is your answer

Step-by-step explanation:

0.71 x 5 = $3.55

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a possible disadvantage of using wind as a source of energy? O A. Wind turbines can be placed on existing farms. O B. Wind energy is sustainab
Which describes a hypothesis? a factual explanation a process for proving a process for learning a testable explanation
Can someone help me
Find the height of the triangle by applying formulas for the area of a triangle and your knowledge about triangles. This is a triangle. side a has a length of 1
Is the non-western world inferior to the west? Explain why you (dis)agree with this statement with a specific example.
i need help, please!!
The Goldfarb Company manufactures and sells toasters. Each toaster sells for $24.45 and the variable cost per unit is $16.65. Goldfarb's total fixed costs are $
What is the best way to stretch and watch TV at the same time? A. Lift heavy objects to increase your flexibility. B. Lie on your back and raise your legs up
A holiday company offer 12% discount if you book before the 31st March. How much would u pay today for a holiday to Franca if the full price is $1,245? Show wor
which scenario most closely follows Communist principles​