preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

tu mejor amigo no entiende nada de tecnología y te pide ayuda. completa los comentarios de tu amigo con el mandato de cada verbo.
The island we know as Newfoundland was explored by _________.
What are two things to remember when writing theme statements?
Find the Area of a square tablecloth with 42.5-inch sides.
If the heat of combustion of hydrogen gas (H) is –285.8 kJ , how many grams of H must combust in order to release 1.2 x 10^3 kJ of heat? • Your answer should ha
What is the missing number in the number sentence?
What factors contribute to the rise of the Nazi party in Germany
What word describes someone used morally wrong methods to get rid of their competition and take over the industry? It also implies that they had little empathy
What did religious freedom look like in the New England colonies? A) There were a vaietyof religions B) There was no religions C) People could choose beetween
How did the above event impact the United States' involvement in World War I?