adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

What event triggered the alliance system which led to the first world war?
How do mountains influence where people farm in the Koreas?
What is the discriminant of the quadratic equation 0=2x^2+3x-5
At Heller Memorial Hospital, all patients regardless of the type of patient, emergency department, inpatient, outpatient diagnostics, etc., are registered thro
if Sn is the nth partial sum of the harmonic series, show that e^Sn > n+1. Why does this imply that the harmonic series is divergent?
English must be attered to suit different purposes and different audiences
What are the period and phase shift for f(x) = 3 tan(4x + π)?
4p>24 what is the answer to my question
Which of the following is an annual expense? a. clothing b.life insurance c.entertainment d.transportation
Why is Africa important to the speaker in “For My Children”?