deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Identify an angle adjacent to the given angle. ∠FLH A. ∠KLJ B. ∠JLI C. ∠HLI D. ∠ILK
if about 32,834.5 kilobytes of memory is still available how many more pictures can they take
why would upton Sinclair be considered a muckraker?
What is 9/16 closest to 0,1/2, or 1 and why?
I have some Spanish homework and HELP IS NEEDED! One of the questions is "Como se escribe tu nombre?" I don't understand what this question is asking for. Help
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 15 pounds of salmon and 8 pounds of tuna; the order totaled $259. The other order was fo
one leg of a right triangle is 5 millimeters shorter than the longer leg and the hypotneuse is 5 millimeters longer than the longer leg. Find the lenghts of the
this picture is a scale drawing of a basketball court and 1 inch on the picture represents 15 feet of actual length. the dementions of the scale drawing are 2 i
16/60 fraction in simplest form