lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Describe the setting of the story. identify words and phrases that tell the time and place of the story.
what is the interquartile range 53, 62, 67, 71, 83, 94, 102, 105
If six out of 15 customers order a chicken sandwich, how many chicken sandwiches should a restaurant predict they will need to serve 270 people?
Why do clothing manufacturers from developed nations use sweatshops in developing nations?
Explain the relationship between area and square units
what is the approximate longitude of the most easterly boundary of the united states
2. The stock market is experiencing a bear market. Trading volume has been high for weeks. Even the most stable stocks are feeling the effects. Bellwether Compa
Marla has $95.50 in her savings account. She deposits $5 every week. Her mother also deposits $20 into the account every time Marla washes the car. Her savings
Help me on this problem please!
Rectangle DEFG has vertices D (2, 4), E (4, 7), F (10, 3), and G (8, 0). Without graphing, determine the coordinates of D′, E′, F′, and G′ after rectangle DEF