jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

_______________________________________________________ like solar cells, biofuels, wind turbines, and ocean waves can be used to replace fossil fuels.
Which constitutional amendment did the Supreme Court cite in ruling that Chinese laundryman Lee Yick had been unfairly convicted? A. 5th Amendment: "...nor sha
the points (-5,4)and (1,r) lie on a line with slope -1. Find the missing coordinates r.
What is the similarities of text to text and text to self
can someone give me newspapers article
When dividing a number what way the decimal move left or right
Which crustal feature is NOT related to plate tectonic activity? A Deep ocean trenches В. Mountain ranges C. Rift valleys D. Metal composition
Francine uses 2/3 cup of pineapple juice for every 1/3 cup of orange juice to make a smoothie. Enter the number of cups of pineapple juice Francine uses for 1 c
Make an Invention out of rubber for the community or the homeless.
Physiology is the study of the structure of the body.