forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

in a class of 28 sixth graders all but one of the students are 12 years old. witch two data measurements are the same for the students ages/ what are those meas
Population growth impacts areas in a variety of ways. What impact does human population growth have on water resources? Population growth causes a decrease in w
All animals are _______. a. producers b. omnivores c. herbivores d. consumers
In terms of ion charges and chemical change, what is the difference between CuF(s) and CuF2(s)??
what are 2 important jobs of photosynthesis
what do b times h mean
7 people are running in a race. If we only care about first, second and third place, how many possible outcomes are there?
i need expert quotes on red pandas
if Justin is 2 years older than ethan and in 9 years the sum of their ages will be 38 how old are they now? Can someone please help me with this question
20 POINTS! A circle is cut out of a piece of plywood that is 10 in. square. The scrap is thrown away What is the area of the circle. How many square inches are