diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

While watching a circus show, I counted out the number of acrobats and elephants. I counted 40 legs and 15 heads. How many acrobats did I see in the show?
what theme is best revealed by this conflict?
Devi’s mother is three times as old as Devi. Five years ago, Devi’s mother was four times as old as Devi was then. Find their present ages
x/-8 ≥−5 solve for x
A cylinder has radius r and height h. A. How many times greater is the surface area of a cylinder when both dimensions are multiplied by a factor of 2? 3? 5? 10
What the correct answer now fast
Use the words that you know to write about a fictitious friend. You must use at least eight words dealing with parts of the body. Write about your friend's pers
A ball is launched from the ground with a horizontal speed of 30 m/s and a vertical speed of 30 m/s. What far vertically will it travel before hiting the ground
7. What is the purpose of learning to convert medication dosages from different units?
PLEASEEEEE HELP MEEE