keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

7. Which of the following would best be shared through a podcast? 1.-A story about new pictures of the moon 2.-A story about how U.S. schools have changed over
how can children become sensory literate​
can someone help me fill in the rest of these blanks.​
how does fossil fuel use affect the climate
leader of the communist movement in China
Which of the following is the BEST evidence of a chemical change? A) Two liquids forming layers instead of mixing. B) Two liquids mixing to blend their colors.
The slope of a graphed line is equivalent to the rate of change in a real-world problem. What is the rate of change (slope) in this problem? Pia is saving money
Both county and city governments play an important role in the state of Georgia. A city however, exists because it is established by what?
When sport/event organizations seek sponsors who will exploit the sponsorship, what benefit are they seeking to gain?
Find the slope and the y-intercept of the graph of y−3.5=−2x.