happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Polygons must have which of the following characteristics to be considered similar
i wanted to knwo what two to the third power was please help
Tissues combine to form Blank Space __________. A.organisms B.organs C.organ systems D.cells
How does the plot of act 1 of Henrik Ibsen’s A Doll’s House parallel the plots of more traditional plays? a)As in most traditional plays, the plot of act 1 of A
Solve for t. 3/4 t = 1/4
A computer uses 239 watts per hour. How many watts would it use if it is on for 8 days?
Why does the abandoned town of machu picchu draw admiration even today
John walked 5/6 mile.
What is main difference between the SAT-I and SAT-II?
Suppose that a class contains 15 boys and 30 girls, and that 10 students are to be selected at random for a special assignment. Find the probability that exactl