Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What process would you consider essential for maintaining life ?​
Give 2 advantages of a corporation?
M/6-7=2/3 pls help plssssd
why cell called the functional and structural unit of life?​
Samantha is 3 years older than her twin sisters. Next year the sum of age ages of all 3 sisters will be 45. how old is Samantha now?
What is not the same as impeachment? * Recall Referendum Candidate Initiative
You go shopping at Target and buy a board game...yes a board game. It cost $21.65. There is a 9% sales tax. What is the total cost of the game?
What is the area of her pasture if she decides to make two sides of 500 ft. Each and uses the angle you found in part (a)?
Shinto does not focus on a central god or book? a. True b. False
WILL GIVE BRAINLEST Keisha conducts a survey to determine how many siblings each of her classmates has. The data are shown below. 0, 1, 0, 2, 2, 1, 3, 0, 4, 0,