Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

can someone answer this please Use the cues and a form of lequel to ask a question about the people in each drawing. 25. être au chômage 26. être la mieux payé
HELP ME ON TANGENTS, ARCS AND CHORDS! 1
PLEASE HELP ASAP84 = h – 8 h = ​
What numbers could replace each letter to make both of the number sentences true?
Martin tracked the amount of water he drank for an entire week. The bar graph shown here displays the information about his water consumption. What is the mode
if x=-2 then write the ordered pair that is a solution of 5x-3y=-25
what are some statistics about the extremes of county sizes and populations?
IDENTIFY THE PROPERTY WHICH JUSTIFIES THE FOLLOWING CONCLUSIONA. REFLECTIVE PROPERTYB. ADDITION PROPERTY OF EQUALITYC. SYMMETRIC PROPERTYD. MULTIPLICATION PROPE
Which native american tribe refused to trade or deal with the french?
A hockey puck of mass 150 g is sliding south along the ice and slows at a rate of 1.2m/s2. What is the net force acting on the puck?