uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

A pet store owner set the price of a bag of cat food at 50% above the cost. When it did not sell, the price was reduced by 20%, to $12.00. What was the original
The correct sequence of sound waves in the ear is ________. Select one: a. stapes > eardrum > malleus > oval window b. auditory tube > incus > ma
Which of the following is a ballistic stretching exercise?
Open door policy affects on America
A(n) _______ angle of a triangle is equal to the sum of the two remote interior angles. -Exterior -Interior -Complementary -Vertical
Erin is writing about history of sonnets. Which is a fact Erin can include in her history?
-4(w+2)+6w= Can someone ease help me with this
Evaluate this expression for a=2 and b=3.
Which of the following is recommended when filming video journals? Interview only one person per video journal. Do not provide visual clues, so the viewe
A marble is dropped from a height of 1m a. How long will the ball be in the air before it strikes the ground? b. What was the average velocity of the ball durin