anetmendoza anetmendoza
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????

Respuesta :

alexsandrabro alexsandrabro
  • 03-11-2014
You divide 5.53 by 6
And you'll get
.89cents
Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 03-11-2014
In order to figure this out, we can set up a proportion and simplify using cross multiplication.

[tex] \frac{units_1}{cost _{1} } =\frac{units_2}{cost _{2} } \\ \\ \frac{6}{5.34} = \frac{1}{x} \\ \\ 6*x=5.34*1 \\ \\ 6x=5.34 \\ \\ x=0.89[/tex]

One grapefruit costs 89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

A spinner is divided into 16 sections.3 sections are red 6 are blue 5 are purple and 2 are orange. If you spin the spinner what is the probability that you will
On a TI-84, how do you stop it from giving you simply a number for an answer when you put in a polynomial divided by another polynomial?
rename the number4 thousand 7 hundreds = 47
What is 3/50 as a decimal And show work
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
what is the proper or common noun in this sentence?The picture below is of the snow Festival in Sapporo.
Write the name of a shape that has no sides and no vertices
what are three physical properties of aluminum foil
what is £42 increased by 10%
how many 5/8 pound bags does it take to make 13 pounds of soil?