meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Multiplying by which number is equivalent to finding 2%?
Find a fraction equivalent to 5/7 whose squared terms add up to 1184.
A soup can lid has a diameter of 8 cm and it is 15 cm tall. what is the area of the lid?
it is important to understand laws about s.e.x.ual harassment and assault in your state. For this assignment, you will conduct online research to find informati
A business's budget estimates yearly sales of $735,650. if the business plans to spend 38% of sales on salaries and wages and 24% of sales for other expenses, h
Select the correct answer. An airline operates in only 10 destinations in 2015, but plan on adding more destinations each year. In 2016, the number of destinati
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
what is a good way to ask your teacher for a better grade
Please help it’s due now
grades are do today please help