waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that a dominant allele (P) codes for a polka-dot tail and a recessive allele (p) codes for a solid colored tail. In addition, suppose that a dominant al
?Do you guys think there is another earth in a different galaxy?
The first permanent 1 colony in the New World was at: Massachusetts Bay Colony Plymouth Colony Jamestown New Netherland New Sweden
As alcohol use increases, the effect on your vision increases. a) true b) false
Given the functions f(x) = x2 + 6x − 1, g(x) = –x2 + 2, and h(x) = 2x2 − 4x + 3, rank them from least to greatest based on their axis of symmetry.
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
The flying shuttle allowed weavers to make wider pieces of cloth. Who was the inventor?
an electronics store had 182 video games. if they put them on shelves with 24 on each shelf, about how many shelves would they need?
write the number below as an addition expression in three different ways, including expanded notation . 37,917,545 ?
determine whether 2/15 is closest to 0,1/2 or 1