ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

a=(vf-vi)/t solve for vf
How do you compare distances in words? ex: jack travels 2.45 miles to school. Wanda travels 2.31 miles to school. Compare the distance using words.
Last summer, at Camp Okey-Fun-Okey, the radio of the number of boy campers to the number of girl campers was 8:7. If there were a total of 195 campers, how many
a number is k units to the left of 0 on the number line. describe the location of its opposite.
A base 7 three-digit number has its digits reversed when written in base 9. Find the decimal representation of the number.
The GCF (Greatest Common Factor) of 45 and 75. Show your work too. Thanks for your help!
6.5 write in word form
What prevents ions from crossing the plasma membrane via simple diffusion? A. Ions are too large. B. Ions carry a charge. C. Ions are hydrophobic. D. Ions do n
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.