hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

How did colonial divisions in Africa lead to conflict between native African tribes
Describe the cross section.
which type of character is most associated with internal conflict? A.Foil B.Flat C.Round D.Static
5. Who was commander of the Allied forces in Europe? Lieutenant Lawrence General Pershing Marshal Foch General Schlieffen
A popular database software program called ____ offers a wizard and qbe tool to help build and generate sql queries.
Help i cant figure it out.
What are two legal definitions of death?
Each character in The Pilgrim’s Progress has a symbolic meaning. Match each character with the idea it represents. Symbolic Meaning: 1.the search for religious
what is the square root of 10,000plus the square root 450 and is it more of less than the square root of 50,000 HURRY FIRST ONE TO ANSWER WILL BE REWARDED THE
A 12.5 L container of neon had a pressure change from 125 kPa to 35 kPa. What is the new volume