highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

After reading about Harlow's contact comfort theory, Dr. Borden wonders if these findings would apply to premature babies in the neonatal intensive care unit. H
The daily production cost, C, for x units is modeled by the equation: C = 200 – 7x + 0.345x2
what is considered an input and output peripheral?
1 Which of the following is true about the locations of earthquakes, volcanoes, and tectonic plate boundaries? A. Earthquakes are commonly located near plate bo
Yuri wants to pay for his new chair using a check. What must he consider before using that method of payment? Yuri must check his credit history. Yuri must know
D) solid to liquid Which example shows how a consumer gets energy from food? A) a worm eating a dead leaf B) a frog laying out in the sun a rabbit matin
Can you please help me? ​
Which of the these items contains carbon?
Help please!! Which edges are perpendicular to PR Select each correct answer TR QT RA TJ HP
9. What beliefs. values or morals dictated Greek life?