katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Cells of a multicellular organism are specialized. What does this statement mean? Cells of a multicellular organism are specialized because they have a comple
What percent of 45 is 72?
What is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x) = –12 when x = 6? (Points : 1) f(x) = –2x f(x) =-1/2x f(x) = –6x f(x) = –18x
In Congress, who has the right to unlimited debate and unlimited opportunity to offer amendments? a: the president b:senators c:the speaker of the house d:vice
Heredity allows for ______. change between generations consistency between generations both A and B neither A nor B
What is t+8=15 write how u found out show ur work thanx plz hellppppp
State programs such as education, transportation, and public safety are implemented by which branch of government? A.judicial B.legislative C.executive D.federa
Which of the following resources is a nonrenewable resource? A.) Gold B.) Carbon C.) Tree D.) River
what is 7/10 simplified?
what two rivers join at sutters point