raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Question is in the attachment!!
Ivanhoe uses the conventional retail method to determine its ending inventory at cost. Assume the beginning inventory at cost (retail) were $392000 ($596000), p
have a folder on your Windows computer that you would like to share with members of your development team. Users should be able to view and edit any file in the
I need help wit this I don’t kno wht to do pls help!
WHATS THE ANSWER DO NOT GIVE ME A LINK TO ANYTHING JUST THE ANSWER
What is the value of y in the equation 6.4x + 2.8y = 44.4, when x = 3?
are you smart enough to answer
Plss help me with this question NO LINKS AND NO DOING IT JUST FOR POINTS this assignment was past due i should have asked the questio. thursday and check it fri
Answer this question please
when is utrayan celebrated?​