gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Why is there Roman numerals (II) in copper(II) chloride, but no (III) in Aluminum chloride?
Which of the following is a chemical property? A-Density B-Melting point C-Solubility D-Toxicity
Why are there so few accounts written by slaves before the civil war
Francisco invested 5,000 into an account that earns 3% compounded quarterly. How many times will Francisco earn interest after keeping the money in the account
What is one way to write a strong conclusion
boiling potatoes is a physical or chemical change
1] in a survey , one out of ten people named blue as there favorite color. tree out of five named red. if 1,00 people were included in the survey .how many name
"what basic problem is reflected in the communication difficulties and impaired social relationships of asd children?"
what is the length between a 1 1/4 inch button and a 3/8 inch button HELPPP
How does this happen?