kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

I need help please..!! Mark Brainliest for correct answer please
A group of autonomous cars are driving along the interstate. They can communicate with one another, move closer to each other, and function as one unit. What is
what number reperzents an el
Masterchef Jr. Spain Contestant 2 (el 18 de agosto de 2021) Show instructions Question 1 of 8 | Page 1 of 8 Question 1 (1 point) Question: What of the characte
How do you find the ratio of x and y coordinates
what is optimisation in analytical instruments​
Felicitar es infinitivo o imperativo
PLEASE HURRY What is one way to learn the etymology of a word?(1 point) by using a dictionary by using an encyclopedia by using a thesaurus by using a glossary
****HELP PLEASE**** Compare a birds Cardiovascular System to a humans
****HELP PLEASE**** Compare a birds Cardiovascular System to a humans