lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Rain, hail, sleet and snow are all examples of
what do we call a part of the body with a special function?
Juanita runs every third day and swims every fifth day.If Juanita runs and swims today,in how many days will she run and swim again on the same day?
What is 7.3 billion divided by 7?
Write an expression for the calculation double 7, multiply 3 and 1, and then subtract the second number from the first number
Unscramble pxnapd involving Algerba
The FIRST president of Russia elected directly by the people in relatively free elections was?
If you deposit $800 in a savings account that earns simple interest at a pate of 1.5% per year, how much interest will you have earned after 5 years?
Evaluate the expression when x = –12. 3x – 17 a. –53 b. –19 c. 19 d. 53
Which sentence does NOT correctly fix this run-on sentence? The car skidded luckily no one was near it. a. The car skidded, but luckily no one was near it. b. T