jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

Help please explain how?
Voting is one of the most important rights of U.S. citizens because __________________. a. it gives people a say in their government b. it makes people feel im
What is the area under the normal curve between z = 0.0 and z = 1.79?
This event took place in the Western Hemisphere from July 26, 1953, to January 1, 1959, resulting in the overthrow of Fulgencio Batista and the creation of a co
What are aspects of mathematics understood by the Babylonians? square and cube root statistics multiplication absolute value geometry concept of zero division
Every year, a teacher surveys his students about the number of hours a week they watch television. In 2002, his students watched an average of 12 hours of telev
As a general rule of thumb , how long should you wait between eating and exercising
How do glaciers change the Earth's surface?
When measuring time,8 concerts are approximately equal to 6 symphonies. How many symphonies are equal to 8concerts
Just need help with problems 1 to 7 this Page