careb6 careb6
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

Harry ate 6 candies. Jake ate 2 fewer candies than Harry. How many candies did jake eat?

Respuesta :

onefloed onefloed
  • 05-02-2020

Answer:

4

Step-by-step explanation:

6 - 2 = 4

Jake ate 2 less than 6 which is how many Harry ate.

Answer Link
paipai1008
paipai1008 paipai1008
  • 05-02-2020

Answer:

4

Step-by-step explanation:

the answer is 4 because 6 minus 2 would be 4 so the answer is four

Answer Link

Otras preguntas

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
What is a tree? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
5. What metaphor did Las Casas use to describe the natives and where does this metaphor come from?
I’ll give BRAINLIEST if correct
m r co m p re ssmy prev acc got banned and this is my new acc...im a boy of 19
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?