travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

How many times 12 go into 22
Nancy drove from New York to Boston, a distance of 1144.97 km. She drove with a friend for the first 711.5 km, and then by herself for the remaining distance.
If Tony can run 3 miles in 18 minutes. How far can he run in 27 minutes?
how dose judaism influence modern society
How many times 12 go into 22
Is this statement true or false? Roman relief sculptures show objects in their entirety with no overlapping in order to tell a story clearly, whereas Egypti
Urgent !!! 20 Points!!! Find Arc BC + Arc AD I figured out that X=6 I just can't figure out what the any of the angles measures are! Please help.
Use distributive property to write an expression equivalent to 6(24)
Which fraction converts to a terminating decimal number? A. 1/6 B. 2/9 C. 3/8 D. 4/7
NEED HELP PLZ 98 POINTS You will write two well-developed paragraphs. Each paragraph should be at least 7-8 sentences long. In your first paragraph, provide ev