stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Reflecting telescopes are popular because they're A. more durable than a refracting telescope. B. smaller than a refracting telescope. C. more powerful than a
Meristematic cells called the _____ add width to the plant body. shoot tip root tip vascular cambium phloem
What is customary length?
Is coral called a producer of the ocean. true or false
Which of the following sentences is written in the passive voice? A. They considered their options. B. The effects of cyanide are well known. C. Having left
Any substance that yields a hydrogen ion when placed in a water solution is called a(n) _____. acid base hydronium ion hydroxide ion
If a wave hits a smooth surface at an angle of incidence of 40 degrees, the angle of reflection is A. 40 degrees. B. 0 degrees. C. 90 degrees. D. 80 degrees.
What is greater, 5/7 or 4/6?
A 380-N girl walks down a flight of stairs son that she is 2.5 m below her starting level. What is the change in the girl's gravitational potential energy?
A bottle of hand hand lotion is on sale for $2.25. If this price represents a 50% discount from the original price, what is the original price to the nearest ce