mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is best supported by the passage below (paragraph 15)? in last human light
1. Tony bought a red car
Compare and contrast the following two equations. Determine if they are linear equations and explain why or why not.
A number is greater than 8. The same number is less than 10. The inequalities x greater-than 8 and x less-than 10 represent the situation. Which best explains t
A 2. -3 -2 -3 The midpoint of AB = ([?],[]) =PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
Which expression is equivalent to 6x² - 7x-20 ?
On a motor trip, Mr. Williams covered 2/6 of his total trip distance by driving 388 miles. The total distance to be covered in miles is: A. 1,438 B. 1,164 C.
Simplify 2x-- yfor x = 3 and y=-2. •20 •14 •16 •10
Describe the life of a child during the renaissance
What are the MAJOR ISSUES that are shown to us by studying battle of britain​