banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Write each number as a product of prime numbers
What is the value of
Please state 5 lasting effects about Artificial Intellegence
Which of the following is not a characteristic of a problem-and-solution essay? A. It clearly states a problem. B. It supports each solution with specific,
Solve the linear equation [tex]4^{x+7} = 8^{2x-3}[/tex]
Freezing water into ice is a ____ change Physical Chemical Nuclear
PLZ HURRY! Tell if this statement is true or false. If it is false, how could you make it into a true statement? When matter changes states it is experiencing
During "forming," members tend to be anxious and uncertain.T/F
When plants engage in cellular respiration, what will happen to co2 levels in the atmosphere? Why?
What is the answer to number 1