makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Hey, I do not want the answer but could someone please explain to me on HOW to find the area of this figure? I forget how to :P
Plz help me evaluate this expression : (jk)^-5 (jk)^3= a. (jk)^-2 b.(jk)^-8 c.(2jk)^-2 d.(2jk)^-8
in the book the great gatsby: does gatsby get involved in the festivities at his parties?
draw a picture of the speaker of the poem sleeping
-6z+12 factor out the coefficient of the variable
Identify the subject: Computer graphics are amazing these days. a. graphics b. computer graphics, days c. amazing d. computer
The battle of Antietam battle was the ___________________ day of the war, because both North and South suffered such terrible casualties.
Kevin claims he can draw a trapezoid with three right angles. Is this possible? Explain.
Name a form of protest that Civil rights protesters used
A penny can scratch an unknown mineral. The mineral _____. 1.must be talc 2.is softer than a diamond 3.is harder than a diamond 4.has perfect cleavage