jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta