bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What is President Obama's opinion about students as it is expressed in the speech? A They should focus on getting good grades. B They should focus on one subje
PLZ I NEED THIS ASAP!!! ILL GIVE YOU BRAINLIST!!
If a dilated images length is 9 and the width is 8, and the perimeter of the original image is 136 inches? what is the area of the original image?
Which of the following is the correct order in historical inquiry method A. Generate a hypothesis, describe the problem, test your hypothesis, form a conclusion
discuss how negative attitudes may hamper our terms to keep the environment clean and habitable to human beings​
Solve the following system of equations graphically on the set of axes below.
Solve for x: 4 − (x + 2) < −3(x + 4)
PLEASE HELPPP PLEASE EXPLAIN
Hey guys this is some arts from nitoudji if some of you know her she does these amazing art so here are some of here
HELP PLEASE, need answer quickly.