Nfl122106 Nfl122106
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

8$ for 2 pounds of rice as a unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2019

it would be $4 per pound of rice

Answer Link
katykatmeelee
katykatmeelee katykatmeelee
  • 04-04-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

8.00 / 2 = 4

The unit price is four dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
What is 0.05 percent of 6.5?
Why does Louis XIV want to expand France's border?
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
Can someone please help me ?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?