Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an advantage of a condom as a method of birth control? It helps prevent the spread of STIs. It is 100 percent effective if used correc
What development took place in 1852 which resulted in increased demands for an end to slavery?
How did American exploration and colonization impact European nations?
X +6y = 19; 2x- 14y = -14
Liz takes shelter under a tree. the tree is uprooted in the storm and crashes to the ground, leaving liz trapped beneath it, alone and desperate.this most likel
What are some examples of figurative language in Acts 4 and 5 of a Midsummer Nights Dream?
what is the slope for (3,0) and (4,9)
What is 9.33 as a fraction in simplest form
Nine less than a number is -24 find the number
plz helppppppppppppp