TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

is 1.1111111... rational
a natural solid that has its particles arranged in a crystal pattern is called
what is the relationship between spain and england?
why the clatholic church was targeted from reform
when it comes to government Americans value what principles
Canada and the US celebrate Labour Day the first Monday of September. Many other countries honour workers with International Workers' Day. When is that celeb
what is 2.23 as a fraction
how many times does the earth circle around the sun
How were the indigenous peoples of Australia affected by the British takeover? a. The British moved most of the indigenous peoples onto lands with poor quality
975,462 rounded to the nearest hundred thousand