lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the most interesting Or surprising thing you learned about the universe and galaxies?
Ashley ate Mexican food 4 out of 7 days on her vacation. If her vacation was 35 days, how many days did she eat Mexican food?31212028
Pls show work I can't understand
According to the kinetic theory of gases, an ideal gas molecule
Write an introductory paragraph on the topic: the benefits of e-learning
Which equation can be used to solve for m∠1? m∠1 = one-half(a – b) m∠1 = one-half(a b) m∠1 = one-half(c – d) m∠1 = one-half(c d)
What is the perimeter of the figure below? 40 mm 34 mm 88 mm 96 mm
Look at the figure: An image of a right triangle is shown with an angle labeled x. If tan x° = z divided by 10 and cos x° = 10 divided by y, what is the value o
Cellular respiration and photosynthesis are two of the major processes involved in cycling carbon through the carbon cycle. Examine the model. What is one way t
The lengths of the diagonals of a rhombus are 24cm and 18 cm respectively. What is the perimeter/