spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

The z- score for a mark of 56 in a test with a mean of 60 and standard deviation of 8 is​
Find the scale factor of the dilation. Then tell whether the dilation is a reduction or an enlargement
If ABC’s sales are $1,000,000, while accounts receivable is $100,000, inventory is $45,000, and fixed assets are $132,000, what is ABC’s fixed asset turnover?
What contribution did the Tuskegee Airmen make in World War II?
help help HELP!! will give brainliest If f(x) = x², g(x) = 5x, and h(x) = x + 4, find each value. Find h[f(4)].
i was walking alone near a supermarket at 9.00pm. as i was about to cross the road…​
10. Write a three-paragraph essay in which you discuss the three main uses and intended purposes of symbolism in the art you have studied: political, religious,
The discount rate that makes the present value of a bond's payments equal to its price is termed the:
mention two institutions that can help to claim our right in Ghana​
PLEASE EMERGENCY!!!! Which of the following statements is FALSE?