acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

write an equation where 45 is the product
1) •There were 3,905 more hits on the schools website in January than February. •Feb. = 9854 hits. •How many hits to the schools website have during both month
The county animal park is shaped like a triangle. Two perpendicular sides of the park measure 2.3 miles and 3.4 miles. What is the area of the animal park? a.
Evaluate the expression when p = 9.3 and q = –2.1. p – 3q a. 15.6 b. 3.0 c. –13.2 d. –15.6
what is 100 years of jrotc yesterday today tomorrow
Which practice was common among modernist poets?
Alex is thinking of a doubles fact the sun is greater than the sum 7+7 but less than the sum of 8+9. What fact is Alex thinking of?
Which practice was common among modernist poets?
8 (40+7) = ( 8. ) + (8 7
A character’s motivation — a. is a result of his or her actions b. must sometimes be inferred c. is dependent on the story’s point of view d. never changes i