jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If it 8 inch candle burns at 7/10 inch per hour and a 6 inch candle Burns at 1/5 inch per hour after how many hours would both candles be the same height
what should you most consider when deciding whether an image is appropriate for your technical document?
can someone help me? very important
Why did countries not allow Jewish refugees asylum?
The John Deere company has found that revenue,in dollars, from sales of heavy-duty tractors is a function of the unit price p, in dollars, that it charges. If t
Cuneiform was invented in which religion? Mesoamerica Egypt Indus Mesopotamia
The Earth is constantly spinning on its axis, like you might spin a basketball on your finger. It is this spinning of the Earth that causes
Which statement describes d day
I need help ASAP please
a treasure chest sinks at a rate no less than 20 feet er second. the floor of the icean is at most at -4,200 feet. will the tresure chest reach the ocean floor